Szczęść Boże
Ks Adam Klisko przed swoim odejściem do Domu Ojca przez dłuższy czas przygotowywał książkę pt. „Refleksje Rekolekcyjno-Pastoralne Dla Kapłanów I Kandydatów Do Stanu Kapłańskiego”. Książka ta jednak nie doczekała się jeszcze wydania w formie papierowej, ale dzięki formie elektronicznej została zachowana. Ta niezwykle bogata treściowo publikacja w dzisiejszych czasach zamętu, niszczenia kapłaństwa, próby zniszczenia Kościoła Katolickiego i wiary w sumieniach ludzkich staje się jeszcze bardziej aktualna w kontekście „walki” o świętość kapłanów. dlatego począwszy od 5 czerwca 2021 roku, w każdą kolejną sobotę, będziemy zamieszczać na tej stronie poszczególne konferencje kierowane do kapłanów i kandydatów do stanu kapłańskiego. Mamy nadzieję, że zamieszczane treści przyczynią się do głębszego zrozumienia powołania kapłańskiego umacniając w duchu Bożym tych, których Pan Bóg w wyjątkowy sposób zaprasza do tego aby byli Jego świadkami w dzisiejszym świecie.
Na początek wprowadzenie do tej wyjątkowej publikacji. Zapraszamy do lektury.
Z Panem Bogiem
—————————————————-
Wprowadzenie
Gdy zaproponowano mi przygotowanie konspektu rekolekcji dla alumnów Seminarium Duchownego, zastanawiałem się nad tematem konferencji. Pomyślałem że należałoby poruszyć zagadnienia związane z decyzją przyjęcia Daru Powołania kapłańskiego do służby Chrystusowi w Jego Kościele dla kontynuowania Jego Dzieła Zbawienia.
Wiele tematów podpowiada Pismo Święte, a zwłaszcza Ewangelia oraz nauczanie i tradycja Kościoła. Do tych źródeł należy sięgać aby właściwie spojrzeć na Dar ofiarowanego nam przywileju Kapłaństwa, zaszczyt nadprzyrodzonych mocy, którymi obdarza nas Chrystus Pan w tym sakramencie, poznać obowiązki i trudności związane z wypełnianiem powołania kapłańskiego oraz treści i formy, jakimi wypełnimy swoje kapłaństwo.
Spośród wielu tekstów Pisma św. wybrałem zdarzenie opisane w Ewangelii św. £ukasza o uczniach z Emaus, uważając, że obszerna homilia w oparciu o to zdarzenie będzie dobrym tłem tych rozważań rekolekcyjnych.
Alumni studiów seminaryjnych przygotowują się do pracy duszpasterskiej, dlatego niniejsze rozważania są ukierunkowane na tę praktyczną stronę przyszłej posługi kapłańskiej w oparciu o nauczanie Kościoła, wymogi Prawa Kanonicznego, przepisy liturgiczne, realia życia wymogi czasu, oraz własne doświadczenia z pracy współczesnego duszpasterstwa wynikające z obserwacji.
Biblia odczytywana na nowo w modlitewnym nastroju rekolekcji powinna być natchnieniem do praktycznych np. na temat życia osobistego kapłana w głębokim zjednoczeniu z Chrystusem w tej działalności dla Chrystusa w Jego Kościele należy uwzględnić też dobro duchowe i materialne wiernych wśród których będziemy pracować.
W konferencjach wiele razy przytaczane są teksty łacińskie oraz odwołania do języka greckiego, a nawet hebrajskiego, aby w ten sposób zaciekawić słuchaczy tymi podstawowymi w Kościele językami, które w bardziej dokładny sposób tłumaczą niektóre mniej zrozumiałe tłumaczenia tekstów biblijnych czy sformułowań teologicznych Magisterium Ecclesiae.
Te wszystkie spostrzeżenia sprawiły, że mojej pracy nadałem tytuł Refleksje rekolekcyjno-pastoralne dla kapłanów i kandydatów do stanu kapłańskiego.
Praca niniejsza może być pomocą dla przygotowujących rekolekcje alumnów Seminarium Duchownego czy przygotowujących nauki rekolekcyjne dla kapłanów.
Rozważania te mogą być również osobistą refleksją nad swoim powołaniem i pracą duszpasterską.
- Adam Klisko
Przemyśl, Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, 14 września R.P. 2011.